מידע חשוב

תירות במקום
בתי כנסת ומקומות קדושים בצפת:
בית הכנסת האר''י

על שם רבי יצחק אשכנזי לוריא, אבי תורת הנסתר. מהרחוב הראשי, רחוב 'ירושלים', מסתעפות שתי סמטאות, רח' מגיני צפת ורח' בר יוחאי, המוליכות לרחבת הנקראת כיכר המגינים. מימין לרחבה זו יורדים במדרגות אל בית הכנסת האר''י,  בבית הכנסת ארון קודש מפואר וייחודי בפיתוחים וחיטובים אמנותיים.

בית הכנסת 'אבוהב'

בבית הכנסת ספר תורה עתיק, מיוחד ומקודש, שכתב רבי יצחק אבוהב, בעל 'מנורת האור'.  ביה''כ בנוי ככיפה, מעוטר כולו ציורי קיר כחולים ולוסטרות עתיקות משתלשלות מתקרתו.

בית כנסת מרן יוסף קארו

ביה''כ המיוחס לרבי יוסף קארו, מחבר 'שולחן ערוך', שנפטר בשנת 1575.  מתחת לביה''כ חדר קטן, מקומר, שבו נגלה לרבי יוסף קארו, לפי המסורת, מלאך בדמות ה'מגיד'. החזיונות שנתגלו אליו הועלו על כתב בספרו ''מגיד מישרים''. ביהכ"נ נהרס ברעש בשנת 1837 ושוקם בשנת 1847.


גבעת המצודה

זו היא מצודה עתיקת יומין, הממוקמת על גבעה נישאה במרכז העיר צפת. במקום שרידים של יישוב מהתקופה הכנענית, וככל הנראה התקיימה בו מצודה בתקופה האחרונה של בית המקדש השני, אך רוב השרידים שנותרו במקום הם מהתקופה הצלבנית, הממלוכית והעות'מאנית. המצודה נפגעה קשות ברעידת האדמה החזקה שפקדה את צפת ב-1837.

בעשרות השנים האחרונות התבצעו במקום חפירות ארכאולוגיות נרחבות, שחשפו שרידים וממצאים עתיקים מכל תקופות קיומה של המצודה. כיום נחשבת המצודה לאתר תיירות ונוף, שכן עקב מיקומה הגבוה ניתן לצפות ממנה על סביבותיה של צפת, למן גוש הרי מירון במערב, הכנרת במזרח, הגליל התחתון בדרום, ועד הרי נפתלי והחרמון בצפון. סביב המצודה ניטע גן גדול, כאשר שבילים שונים סובבים את הגבעה.


פארק עמק התכלת

פארק עמק התכלת משתרע על כ-580 דונם במבואות הצפוניים של צפת, ובו מעיינות ובוסתנים לנוכח נוף הר מירון הנשקף כמעט מכל פינה בפארק שבין שביליו רועים איילים, יעלים ודישונים. קק"ל בשיתוף עם עיריית צפת, הכשירה בפארק שבילים, שיקמה את המעיינות, יצרה בריכות מים וטיפחה את הבוסתנים. בפארק שני מסלולים, המסלול הקצר אל עין התכלת. בדרך עוברים מספר גשרונים וחוצים מספר מענות קטנים הנובעים לאורך המסלול.

המסלול השני הוא המסלול התלול (למיטיבי לכת) שמגיע למפל קטן שמימיו נופלים אל בריכה רדודה.
מול הפארק עומד בגאון הר מירון שנשקף מכול פינות הפארק.

הפארק מיועד להולכי רגל בלבד ואין אפשרות לעשות בתוכו פיקניקים ו"על האש".
הכניסה חופשית . שעות פעילות : א-ה 8:00-15:00 ו' וערבי חג 8:00-12:00 .

איך מגיעים ?
*לשער הפארק: נכנסים בכניסה הראשית לצפת ונוסעים לכיוון התחנה המרכזית. כ-500 מטר מצומת הכניסה הראשית פונים ימינה לרחבת החניה של הפארק.
*לחניון האיסוף (מסלול מיטיבי לכת): נוסעים לבית העלמין הישן של צפת וממשיכים בדרך העפר המלווה את גדר בית העלמין צפונה, עד לחניון.


פינת החי

זהו מין גן חיות קטן ובו מגוון בעלי חיים כגון :קופים, כבשים, חמורים, סוסים מגוון של ציפורים ועופות מים ועוד. כמו כן יש במקום פינת ליטוף , גן משחקים , מדשאות ופינות ישיבה מוצלות. פינת החי נמצאת ברחוב הנשיא .(סמוך לעיר העתיקה-ניתן ללכת ברגל)


נרות צפת

מפעל נרות ייחודי . לצד הנרות הצבעוניים והקלועים ושאר אביזרי השבת והאווירה יש כאן גם פסלים בשעווה. ברוח המקום הפסלים הם בעיקר אירועים מהתנ"ך,
למשל תיבת נוח עמוסה בחיות ושמשון הגיבור הממוטט שני עמודי חלב אדירים. לוח שחמט משעווה וכד' .

שעות פתיחה: ראשון: 08:00-18:30 | שני: 08:00-18:30 | שישי: 08:00-13:00
הכניסה חינם . טלפון: 04-6822068 04-6921093.


יקב ישפה

במרתף ביתו העתיק של משפחת ישפה ברחוב יא 48 בצפת העתיקה תוכלו לפגוש את יחיאל ישפה, המייצר יין כשר באופן ייחודי כבימי קדם, כל יינות היקב נעשים בדריכה על ענבים ברגליים ללא כל תוספות של שמרים או חומרים משמרים, יינות שנמכרים באופן פרטי לחוג לקוחות מארה"ב, איטליה והולנד, תוכלו לשמוע ממנו בעצמו את קסמיה של יינות הבוטיק המתחברים לנפלאותיה של צפת העתיקה

טל:04-6921696 – 054-5912057


מחלבת המאירי

מחלבת המאירי הינה המחלבה הראשונה בארץ ומייצרת גבינות גורמה מחלב צאן כבר למעלה מ-170 שנה.הסיור במחלבה משלב סיפורים על צפת והעיר העתיקה, על המחלבה הראשונה בארץ, על מקור השם 'גבינה צפתית' ועל סודות ייצור הגבינה.במהלך הסיור יוקרן חיזיון אור-קולי אודות יום ייצור במחלבה, המבקרים ייראו את המבנה ומעיין המים הזורם בו ולסיום יינתנו טעימות מגבינות המחלבה.

משך הסיור כ-3/4 שעה ובסיומו יוכלו המבקרים לרכוש גבינות ומוצרים מיוחדים נוספים מחנות המחלבה.
עלות הסיור 20 שח למבוגר ו-15 שח לילד מעל גיל 3.

משפחות ויחידים: בכל יום שישי ייערך סיור מודרך במחלבה בשעה 12:00.
קבוצות: סיורים מודרכים לקבוצות במחלבה בימים א'-ה', בתיאום מראש בלבד.
מינימום לקבוצה - 10 אנשים.

כתובת: יב' 62, העיר העתיקה טלפון: 04-6921431 , 052-3721609.